Poradnik

Skąd uzyskać pomoc

Drogę do sprawności ułatwią nam nie tylko dobrze stawiane i realizowane cele, ale i odpowiednie wsparcie osoby, lub osób, które będą potrafiły pomóc nam w sytuacjach, które tego wymagają, ale i dodać motywacji, kiedy w nas samych jej zabraknie.

Jednak – z różnych przyczyn – nie wszyscy mogą liczyć na pełne zaangażowanie, czy partnerstwo osób bliskich. Dlatego też warto znać przysługujące nam prawa, np. do opieki (w uzasadnionych przypadkach) świadczonej przez pielęgniarki środowiskowe, które odwiedzinami w domu pacjenta mogą zdziałać nad podziw wiele, a przede wszystkim umożliwić dalszą pracę nad poprawą stanu zdrowia w trudnym okresie – zaraz po zakończeniu hospitalizacji.

Wszelkie informacje na temat zasad obowiązujących przy przydzieleniu tego typu pomocy znaleźć można w witrynie www.nfz.gov.pl. Najłatwiejszym jednak sposobem jest zwrócenie się z prośbą o takie informacje do pracowników szpitala, jeszcze w trakcie hospitalizacji.

Choremu mogą przysługiwać takie świadczenia jak:

  • Renta z tytułu niezdolności do pracy
  • Zasiłek pielęgnacyjny
  • Świadczenie pielęgnacyjne
  • Orzeczenie o stopniu niepełnosprawności po udarze
  • Dofinansowanie zakupu sprzętu rehabilitacyjnego

Warto też poważnie przemyśleć sprawę możliwości skorzystania z pomocy oddziału rehabilitacyjnego, a docelowo z sanatorium. Czas oczekiwania na miejsce w obu wypadkach może być – niestety – dość długi. Tym bardziej warto odpowiednio wcześnie rozpocząć odpowiednie procedury. W ten sposób zwiększymy swoje szanse na kontynuowanie rehabilitacji w profesjonalnych i sprzyjających warunkach.

Kto decyduje o przyznaniu konkretnego typu świadczenia?

Mimo zbliżonego nazewnictwa i podobieństw w zasadach wypłacania świadczeń mają one różnych płatników, a co za tym idzie powinniśmy zwrócić się z wnioskiem o ich przyznanie do innych organów. Zakład ubezpieczeń społecznych odpowiada za wypłaty rent, emerytur i dodatków pielęgnacyjnych. Zasiłek i świadczenia pielęgnacyjne leżą w gestii Wójta gminy, Burmistrza lub Prezydenta miasta, lecz ich obsługa często scedowana jest na organy podległe, np.: Miejski bądź Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej.

O ile znalezienie informacji online o toku postępowania, czy drodze załatwienia sprawy w przypadku ZUS jest możliwe (ujednolicone wnioski, druki do pobrania, definicje, baza adresowa na stronach ZUS), o tyle odszukanie odpowiedniego organu na poziomie gminy czy powiatu może przysporzyć trudności. W większości przypadków GOPS i MOPS nie posiadają swoich stron www, a na stronach urzędów ciężko odszukać jakiekolwiek informacje o świadczeniach, a wnioski, które są wymagane mogą różnić się diametralnie – zależnie od osoby je opracowującej.

W przypadku Zakładu Ubezpieczeń Społecznych większa część wymiany informacji może odbywać się drogą listowną, niestety u orzecznika będziemy musieli stawić się osobiście. I to właśnie w głównej mierze od lekarza orzecznika (bądź komisji orzekającej w przypadku procesu odwoławczego) zależeć będzie powodzenie naszych starań. Jeśli oczywiście dopełnimy wszystkich formalności prawidłowo.
W przypadku świadczenia pielęgnacyjnego i zasiłku pielęgnacyjnego powinniśmy postawić na kontakt osobisty. Dużo łatwiej będzie nam szybko i bezproblemowo wypełnić wszystkie formalności po rozmowie telefonicznej, czy wizycie w odpowiednim organie. Kolejnym faktem przemawiającym za podjęciem próby osobistego kontaktu, jest obecność placówki w miejscu zamieszkania lub nieopodal niego, oraz mniejsze rygory proceduralne.

Kto pomoże mi wypełnić odpowiednie wnioski i zebrać dokumenty?

Niestety w wypadku świadczeń wypłacanych zarówno przez ZUS jak i inne organy niezbędna będzie osobiste załatwianie spraw bądź (w niektórych wypadkach) osobiste stawiennictwo. Co prawda przepisy przewidują możliwość wyznaczenia pełnomocnika, ale może to jeszcze bardziej utrudnić cały proces.

Na szczęście w przypadku problemów z odpowiednim wypełnieniem druków, czy zebraniem wszystkich wymaganych dokumentów pomogą nam liczni wolontariusze, czy pracownicy ośrodków pomocy społecznej. Są to, zazwyczaj, ludzie niezwykle uczynni i doskonale obeznani w wymogach proceduralnych. Jeśli nie będą w stanie poświęcić zbyt dużo czasu, aby nam pomóc, na pewno podpowiedzą gdzie szukać wolontariusza, który ma odpowiednie umiejętności.

Przeczytaj również…

Jak zadbać o związek po udarze?

(Darmowy e-book do pobrania)

Każda sytuacja jest inna, dlatego ten poradnik powstał we współpracy z osobami, które doświadczyły udaru oraz ich bliskimi. Zapytaliśmy o to, jak wygląda codzienność we dwoje i w jaki sposób pielęgnują bliskość i intymność. Mamy nadzieję, że ten poradnik pokaże Wam siłę miłości i różne jej oblicza.

Dziękujemy! Teraz sprawdź swoją skrzynkę. Wysłaliśmy do Ciebie potwierdzenie zapisu. Po potwierdzeniu adresu e-mail otrzymasz kolejną wiadomość z dostępem do materiałów.