Poradnik

Etapy rehabilitacji po udarze

W walce ze skutkami udaru liczy się czas. Specjaliści podkreślają, że jest on istotny zarówno w podjęciu leczenia, jak i rehabilitacji, którą powinno się rozpoczynać jak najwcześniej. Dlatego rehabilitację pacjentów po udarze możemy podzielić na trzy zasadnicze okresy. Są to: 

1. Rehabilitacja wczesna
: powinna się rozpocząć już w ciągu pierwszych 24-48 godzin od przyjęcia pacjenta na oddział udarowy. Zakres pracy z pacjentem jest tu zależny od jego stanu i rozległości udaru. Bardzo często rozpoczyna się od tzw. rehabilitacji biernej.

 2. Rehabilitacja na oddziale neurologicznym: jest to kontynuacja pracy z pacjentem, kiedy opuści on już oddział udarowy.Ten etap rehabilitacji może trwać – w zależności od stanu pacjenta – do 16 tygodni.

  3. Rehabilitacja w domu lub ośrodku opiekuńczo-leczniczym: po zakończeniu pobytu na oddziale neurologicznym chory najczęściej jest wypisywany do domu. Powinien on dalej regularnie ćwiczyć – zgodnie z zaleceniami i instrukcjami lekarzy-rehabilitantów.

Przeczytaj również…

Jak zadbać o związek po udarze?

(Darmowy e-book do pobrania)

Każda sytuacja jest inna, dlatego ten poradnik powstał we współpracy z osobami, które doświadczyły udaru oraz ich bliskimi. Zapytaliśmy o to, jak wygląda codzienność we dwoje i w jaki sposób pielęgnują bliskość i intymność. Mamy nadzieję, że ten poradnik pokaże Wam siłę miłości i różne jej oblicza.

Dziękujemy! Teraz sprawdź swoją skrzynkę. Wysłaliśmy do Ciebie potwierdzenie zapisu. Po potwierdzeniu adresu e-mail otrzymasz kolejną wiadomość z dostępem do materiałów.