Dochodzenie do samodzielności po udarze będzie od Ciebie wymagać OGROMNEJ cierpliwości i zaangażowania. Wielu rzeczy z pewnością nie uda Ci się zrobić za pierwszym razem. Ale stawiaj sobie konkretne cele i poświęć swój czas i energię na stopniowe wdrożenie ich w życie. Wymyśl, jak coś zrobić, a potem ze spokojem i cierpliwością próbuj to zrealizować. Pozwoli Ci to na powrót do samodzielności, dostarczy satysfakcji i pomoże odzyskać pewność siebie.
Szukaj własnych sposobów na wykonywanie codziennych czynności! Część z nich jest niezwykle łatwa, wymaga tylko skorzystania z prostych patentów: odpowiedniego ułożenia palców czy podtrzymania przedmiotu na podstawce lub na nogach.
Oto kilka praktycznych sytuacji, w których możesz nauczyć się radzić sobie jedną ręką.
Jak zawiązać but?
To bardzo prosta metoda opracowana przez Ianna Fieggena. Do zawiązania buta tą metodą nie potrzebny jest żaden węzeł!
- Rozsznurowane buty załóż na nogi.
- Na jednym z końców wyciągniętej sznurówki zawiąż supeł.
- Drugą stroną przewlecz sznurowadło przez prawą górną dziurkę (przy nodze) od spodu na wierzch.
- Sznurówkę przewlecz kolejno przez wszystkie dziurki zygzakiem aż do samego dołu.
- Końcówkę sznurówki przewlecz od palców w stronę nogi pomiędzy poprzecznymi liniami sznurowadła.
Ten typ wiązania dość luźno trzyma stopę, jednak jest prosty do wykonania jedną ręką. Tarcie obecne podczas chodzenia przytrzymuje luźną końcówkę sznurówki, utrzymując nogę na bucie.
Jak obrać pomarańczę?
Aby obrać pomarańczę jedną ręką wystarczy pomarańcza, ręka i… talerz lub stół! Chodzi o odpowiednie chwycenie pomarańczy. Chwytamy ją po obu stronach kciukiem i palcem serdecznym dociskając do blatu stołu lub talerza tak, aby palec wskazujący mógł wbijać się pod skórkę. Najwygodniej będzie, kiedy paznokieć na palcu wskazującym będzie odrobinę dłuższy. Kiedy wbijemy się pod skórkę przesuwamy go przy powierzchni owocu w stronę kciuka. Odrywamy cierpliwie kolejne części aż do całkowitego obrania owocu. Aby zdjąć większe kawałki pomagamy sobie trzema pozostałymi palcami.
Jak obciąć sobie paznokcie sprawnej ręki?
Wydaje się bardzo ciężką sprawą obcięcie paznokci obcążkami jedną ręką. Wszystko zależy jednak od odpowiedniego ułożenia obcążków i dłoni. Wykorzystujemy do tego miękką powierzchnię kanapy lub fotela. Kładziemy obcążki na kanapie dźwignią do góry. Kciuk trzymamy na dźwigni, a paznokcie pozostałych palców wkładamy kolejno między ostrza. Należy ostrożnie przykładać paznokcie, aby nie uszkodzić opuszków palców, a pod ostrzami umieścić sam paznokieć. Obcinając kciuk, dźwignię dociskamy palcem serdecznym.
Jak zakropić sobie oczy?
Aby zakropić oczy jedną ręką należy odpowiednio złapać buteleczkę z kroplami. Chwytamy ją przy dolnym brzegu palcem wskazującym i kciukiem. Następnie palcem serdecznym odciągamy dolną powiekę do dołu i dociskamy opakowanie, aby krople wleciały prosto do oczu. Technika ta wymaga zręcznych palców jednak po kilku próbach „na sucho” na pewno powiedzie się także przy oku.
Jak odkręcić butelkę?
Możemy odkręcać swobodnie butelki, soki, słoiki jedną ręką, pomagając sobie przy tym nogami. Wystarczy usiąść na krześle lub kanapie oraz pochylić się. Butelkę umieszczamy między stopami lub między kolanami w zależności od wielkości butelki i dociskamy z dwóch stron. Dzięki stabilizacji butelki spokojnie poradzimy sobie z jej odkręceniem.
Jedną ręką w kuchni
W kuchni wiele rzeczy możemy zrobić za pomocą jednej ręki, potrzebujemy jedynie odpowiedniego sprzętu. Nie musi się to wcale łączyć z dużymi kosztami! Wystarczy odrobina kreatywności. W deskę do krojenia wbijamy od dołu gwoździe tak aby ich ostre końce znacznie odstawały ponad górną powierzchnię. Najlepiej wbić 3 obok siebie tak, aby tworzyły trójkąt równoramienny o ramieniu około 4/5 cm. Na gwoździe wbijamy dowolne warzywo – pomidora, cebulę, paprykę, marchew czy nawet jajko. Mniejsze warzywa jak pomidorki koktajlowe lub rzodkiewkę, możemy wsadzić między gwoździe i swobodnie kroić.
Aby posmarować chleb masłem lub serkiem topionym, także przyda się coś co przytrzyma nieruchomo kromkę. Możemy jeszcze bardziej podrasować deskę i przybić do niej lub przykleić niską, poprzeczną ściankę (jak w stolnicy do wałkowania ciasta), o które będzie opierał się bok kromki w trakcie smarowania. Podobnie ucierając coś na tarce, możemy unieruchomić ją w rogu deski.