Osoby cierpiące na zaburzenia neurologiczne powinny szukać prostych rozwiązań w życiu codziennym. Kształtowanie samodzielności chorego ułatwi nie tylko wykonywanie codziennych czynności ale także pozytywnie wpłynie na jego psychikę. Należy małymi krokami budować u osób chorych świadomość, że mimo ciężkiej sytuacji, potrafią poradzić sobie z napotkanymi trudnościami. Pomóc mogą w tym niektóre przedmioty, które odpowiednio używane znacznie ułatwią życie chorego gdy ten np. musi zostać sam w domu.
Co może przydać się w domu?
Deska do krojenia
Zacznijmy od kuchni. Wyjątkowo ważne jest przygotowywanie jedzenia. Samodzielność w kuchni pozwoli choremu na pozostanie samemu w domu nawet przez sporą część dnia. Na specjalnej desce przygotuje sobie kanapkę, a gdy nabierze wprawy przygotuje obiad. Jak przystosować deskę dla osoby, która posiada sprawną tylko jedną rękę? Wystarczy wbić w nią gwoździe. Wystające ponad powierzchnię deski gwoździe pozwolą na przytrzymanie jedzenia. Unieruchomią jajko, pomidora lub dowolne pożywienie i pozwolą swobodnie pokroić bez konieczności przytrzymywania. Dwa lub trzy gwoździe pozwolą unieruchomić całą kromkę chleba i swobodnie posmarować ją masłem lub serkiem. Deskę dla osób z jedną sprawną ręką można znaleźć do kupienia w internecie (ich różne rodzaje można znaleźć od dwudziestu, do kilkuset złotych) lub zrobić ją samemu.
Osłona patelni lub garnka
Kolejnym krokiem do samodzielnego przygotowania posiłku jest gotowanie na kuchence gazowej lub elektrycznej. Przy mieszaniu potrawy w garnku lub na patelni, naczynie często przesuwa się i przechyla. Kiedy przygotowujemy posiłek jedną ręką, nasze ruchy są ograniczone. Przydać się może wówczas specjalny stabilizator do gotowania. Posiada on przyssawki i stelaż, który utrzymuje naczynie nieruchomo i pozwala na wygodne gotowanie. Taka osłona kosztuje około 50/60 złotych.
Chwytak do podnoszenia
Przydatną rzeczą w domu oraz na zewnątrz może być chwytak. Kiedy ruchy osoby są ograniczone przez możliwości fizyczne, wygodnym przedłużeniem ręki może być specjalny chwytak. Chwytaki można znaleźć w różnych cenach (zaczynają się nawet od 20 złotych) w internecie. To proste w obsłudze urządzenie może znacznie pomóc przy podnoszeniu oddalonych od człowieka rzeczy bez zbędnego podnoszenia się, czy stawiania ciężkich dla chorego kroków. Chwytaki najczęściej wykończone są antypoślizgowymi szczypcami, dzięki czemu można korzystać z nich bez obawy o podnoszone przedmioty. Zaciskanie chwytaka pomoże także w rehabilitacji dłoni. Różne rodzaje chwytaków można znaleźć w internecie już od 20 złotych!
Kubek z dziubkiem
Prawdziwym ułatwieniem dla chorych może być kubek z dziubkiem do picia. Niektóre z nich posiadają nawet specjalnie wyprofilowaną powierzchnię ułatwiającą trzymanie oraz są wykonane z antypoślizgowych materiałów. Nauka picia z normalnej szklanki bywa męcząca i często towarzyszy jej wylewanie, które źle wpływa na samopoczucie chorego i wprawia go w poczucie zakłopotania. Lepiej jest uczyć się w bezpieczny sposób i trenować chwyt i samodzielność, bez strachu o rozlanie się napoju. Ceny takich kubków zaczynają się już od kilkunastu złotych za sztukę.
Plastikowa osłona na talerz
Dla osób posługujących się jedną ręką, plastikowa osłona na talerz może znacznie ułatwić spożywanie posiłków. To zaokrąglona ścianka ze specjalnymi zaczepami wokół talerza. Jest bardzo prosta w montażu i myciu. Dzięki ściance dużo łatwiej można nałożyć jedzenie na widelec lub przekroić widelcem. To dodatkowa podpórka dla osób, które nie mogą pomóc sobie drugą dłonią. Zakup osłonki na talerz to wydatek rzędu 20/30 złotych.
Zakrzywione sztućce
Istnieje kilka rodzajów sztućców dla osób posiadających trudności ze spożywaniem posiłków. Kiedy chory ma trudności z pewnym utrzymywaniem przedmiotu oraz wykonywania nim precyzyjnych ruchów z pewnością pomogą mu wygięte sztućce. Ich antypoślizgowe trzonki pewniej trzyma się w dłoni, a krzywizna pomaga w stabilnym trzymaniu oraz transportowaniu pożywienia do ust. Wymagają mniej ruchów od użytkownika niż klasyczne sztućce. Innym rodzaj sztućców to takie, które przy swojej miękkiej rączce posiadają rzep. Pojedyńcze sztuki wyginanych sztućców kosztują około 30 złotych.
Rączka ścienna na przyssawki
Przygotowanie domu do powrotu chorego wcale nie musi wiązać się z remontem i wierceniem. Nowoczesne rączki ścienne można bowiem przyczepić na przyssawki do ściany i zmienić ich lokalizacje w mieszkaniu wedle potrzeb. Równa się to mniejszej inwestycji i większej praktyczności! Chory sam może przyczepić rączkę w wybranym miejscu i ułatwić sobie poruszanie się po mieszkaniu. W zależności od materiału i wielkości, rączki ścienne z przyssawkami kosztują między 60 a 90 złotych.
Poruszanie się na taboretach
To sposób praktykowany przez osoby mające problem z poruszaniem się na własnych siłach po mieszkaniu, posiadających niesprawne nogi. Korzystając z dwóch taboretów można poruszać się po całym mieszkaniu w pozycji siedzącej. Wystarczy siedząc na jednym taborecie, drugi przesunąć do siebie, tuż obok. Następnie za pomocą rąk przesunąć się z jednego taboretu na drugi, po czym pierwszy taboret przesunąć na drugą stronę. To metoda wymagająca dużo cierpliwości i sporo wysiłku ale znacznie pomoże w samodzielności. Za pomocą trzeciego taboretu można transportować przydatne rzeczy lub jedzenie. Na Allegro pojedyńcze taborety kosztują nawet 20 złotych.
Przedstawione przez nas produkty można z łatwością znaleźć w internecie w sklepach internetowych. W szczególności wiele pomocnych przedmiotów można znaleźć do kupienia w sklepach z produktami dla osób starszych, seniorów oraz ludzi z ograniczonymi możliwościami ruchowymi. Poszukiwaczom dobrych cen polecamy Allegro.pl, gdzie wciąż pojawiają się nowe produkty.
Nie należy oczywiście zapominać o przyrządach rehabilitacyjnych oraz elementach bezpieczeństwa jak stołki do wanny, kule, laski lub chodziki, jeśli są one potrzebne. Nasze lista zawiera przedmioty, które dodatkowo mogą przydać się w domu osoby o ograniczonych możliwościach ruchowych i ułatwić jej wykonywanie prostych, codziennych czynności. Należy bowiem pamiętać, że życie z ograniczeniami nie oznacza całkowitej utraty samodzielności, wystarczy pomóc w procesie jej odzyskania i wspierać chorego.