Opieka po udarze, CZ. VI. Pomoc w przenoszeniu chorego – WIDEO

18/12/2023 | Aktualności

Zapraszamy do obejrzenia szóstej części naszego poradnika dla opiekunów osób po udarze mózgu. Z 4 materiałów zawartych w tej części dowiecie się, jak ćwiczyć przeniesienie z łóżka na krzesło przez stronę zdrową oraz objętą niedowładem.

W kolejnym bloku ćwiczeń przeznaczonych dla opiekunów osób z niedowładem spowodowanym udarem niedokrwiennym demonstrujemy jak można pomagać choremu w przenoszeniu się z łóżka na fotel lub wózek inwalidzki i z powrotem.

PAMIĘTAJ! Ważne jest, aby w każdej chwili wykonywania tych ćwiczeń pacjent czuł się bezpiecznie!

Tzw. niski transfer stosuje się, gdy pacjent nie jest jeszcze w stanie samodzielnie stać. Krzesło, z którego korzystamy w tych ćwiczeniach nie może mieć podłokietników. Fotele powinny być tej samej wysokości co łóżko. W razie potrzeby wszelkie różnice wysokości można wyrównać – np. za pomocą poduszek. Na początku zaleca się, by przeniesienie było wykonywane przez stronę zdrową. Ma to tę zaletę, że pacjent może siedzieć po stronie, na której czuje się bezpiecznie.

Pacjent wychyla się mocno do przodu na krześle, tak aby stopy miały dobry kontakt z podłogą, a środek ciężkości znajdował się z przodu.

Tzw. wysoki transfer wymaga większego zaangażowania, a więc też wyższego stopnia funkcjonalnego udziału pacjenta. Technika ta, ułatwia aktywność i ma charakter samodzielnego treningu. By ją wykonywać chory powinien wcześniej co najmniej kilka razy bezpiecznie wstawać. Wysokie przesiadanie bywa konieczne, kiedy podłokietniki fotela lub zbyt duże różnice poziomów uniemożliwiają przesiadanie niskie. Na początku transfer wysoki powinien być ćwiczony przez stronę zdrową.

ĆWICZENIE 6/1 Przeniesienie niskie przez stronę zdrową
ĆWICZENIE 6/2 Przeniesienie niskie przez stronę porażoną
ĆWICZENIE 6/3 Przeniesienie wysokie przez stronę zdrową
ĆWICZENIE 6/4 Przeniesienie wysokie przez stronę porażoną

Więcej ćwiczeń i wideoporad znajdziesz w naszej playliście tutaj:

Pobierając ten darmowy poradnik zgadzasz się na otrzymywanie newslettera. Będziemy Cię informować o nowych artykułach, wywiadach i spotkaniach online z osobami, które przeżyły udar. Dzięki temu nie ominie Cię wartościowa rozmowa z ekspertem czy informacja na temat ważnych zmian związanych z lekami, czy rehabilitacją.

Przeczytaj również…