Z miłości do zwierząt

01/03/2015 | Aktualności

Kłusem przez chorobę

Kontakt z koniem, oczywiście specjalnie przystosowanym, daje ogromne możliwości rozwoju każdemu z nas, bez względu na stan zdrowia. Konno można zdobywać świat, ale również przełamywać własne lęki. Kontakt z tymi zwierzętami wpływa też pozytywnie na zdrowie fizyczne – uczymy się rozluźniania mięśni, podnosimy swoją sprawność fizyczną. Pomoc tych zwierząt może być nieoceniona przy niektórych zmianach chorobowych związanych z naszym mózgiem.

Hipoterapia, bo tak profesjonalnie nazywa się terapię poprzez kontakt z koniem, przynosi niesamowite efekty, przede wszystkim dzięki ogromnym możliwościom, niespotykanym w innych metodach rehabilitacyjnych. Tego typu terapię możemy podzielić na:

  • Terapię ruchem konia, gdzie pacjent nie musi wykonywać żadnych ćwiczeń, całe dobro płynie z ruchów konia, którego dosiada
  • Fizjoterapię na koniu, która wymaga aktywności również od pacjenta – przy pomocy fizjoterapeuty musi on wykonywać specjalnie przygotowane ćwiczenia
  • Terapię poprzez kontakt z koniem, w której istotą jest wyłącznie emocjonalny kontakt z koniem
  • Psychopedagogiczną jazdę konną i woltyżerkę, na które składa się zazwyczaj zespół działań skupionych wokół relacji pacjent – koń

Hipoterapia ma bardzo duże znaczenie w przypadku udaru mózgu. Poprzez tak wielką przyjemność, jaką jest kontakt z koniem, pacjent może w szybszym tempie powrócić do zdrowia. Główną zaletą tej terapii jest fakt, że normalizuje ona napięcie mięśniowe. Bez względu na to czy napięcie jest zbyt silne, czy raczej odwrotnie – za słabe, hipoterapia powoduje, że powraca ono na prawidłowe tory. Oprócz tego, poprzez kontakt z koniem można doskonale stymulować i normalizować czucie powierzchniowe, co w przypadku udaru mózgu jest dosyć istotną sprawą. Wśród zalet tego rodzaju terapii na sam przód wysuwają się również wartości związane ze zdrowiem psychicznym – bez dwóch zdań hipoterapia zwiększa poczucie własnej wartości, daje ogromną motywację i wiarę w siebie, zmniejsza znacznie zaburzenia na tle emocjonalnym, a także rozwija pozytywne kontakty społeczne, które nierzadko owocują znajomościami pełnymi wsparcia i zrozumienia.

Jeśli do tej pory nie mieliśmy do czynienia z tymi sympatycznymi zwierzętami, zdecydowanie warto się z nimi zaprzyjaźnić. Możemy w ten sposób zyskać nie tylko zwierzęcego przyjaciela, ale również całą masę istotnych rzeczy, które pozytywnie wpłyną na naszą walkę z chorobą.

źródło: http://www.hipoterapia.lap.pl/

Pobierając ten darmowy poradnik zgadzasz się na otrzymywanie newslettera. Będziemy Cię informować o nowych artykułach, wywiadach i spotkaniach online z osobami, które przeżyły udar. Dzięki temu nie ominie Cię wartościowa rozmowa z ekspertem czy informacja na temat ważnych zmian związanych z lekami, czy rehabilitacją.

Przeczytaj również…