Rehabilitować się trzeba cały czas!

10/03/2022 | Aktualności, Twoja historia

Poznali się kilka lat po swoich udarach, na terapii i postanowili założyć firmę UdarRehab, sprzedającą urządzenia do domowej rehabilitacji neurologicznej.

Jarosław Krasucki (inżynier-elektryk, 57 lat) i Tomasz Ciepły (50-letni specjalista od reklamy internetowej, z 18-letnim stażem w uprawianiu zawodniczo judo) poznali się na terapii. Obaj są po udarze. Jarosław po prawostronnym, który przeszedł w 2016 roku, Tomasz – po lewostronnym, którego doznał w 2017 roku).

OBEJRZYJ WYWIAD Z ZAŁOŻYCIELAMI UDARREHAB

– Ja mam niedowład lewej strony ciała, Tomasz prawej, więc razem jesteśmy jednym pełnosprawnym człowiekiem – żartuje Jarosław.

– 3 miesiące prze udarem byłem w szpitalu na „skanie” całego ciała. Lekarka powiedziała mi: niejeden dwudziestolatek chciałby mieć takie ciało, jak pan ma. A potem miałem udar… – wspomina Tomasz.

Jarosław doznał udaru na skutek komplikacji po operacji serca.

Tomasz – zdeterminowany, żeby stanąć na własnych nogach, ściągnął z USA zestaw FitMi do rehabilitacji neurologicznej. Używał go i czuł, że mu to pomaga. Od słowa do słowa (chociaż Tomasz podkreśla, że miał wtedy jeszcze ogromny problem z mówieniem. Dziś jest już dużo lepiej), panowie stwierdzili, że zamiast „siedzieć w domu”, mogą robić coś, co przyniesie pożytek im i innym ludziom w podobnej sytuacji.

Skontaktowali się bezpośrednio z amerykańskim producentem systemu FitMi i przekonali go, do uruchomienia przedstawicielstwa w Polsce. Tak powstała firma UdarRehab, która jest dziś jedynym przedstawicielstwem FitMi w Europie.

– Dziś mamy dwa takie wiodące produkty, oba działające na zasadzie rehabilitacji opartej na interaktywnej grze. Pierwszy to zestaw FitMi służący do rehabilitacji całego ciała: tułowia, ręki, dłoni, nóg. Drugi to Music Glove, czyli rękawica muzyczna do rehabilitacji precyzyjnych chwytów dłoni – wyjaśnia Jarosław.

Zestawem FitMi można się rehabilitować w domu. Ćwiczenia są zaprojektowane w formie nieskomplikowanej gry komputerowej. Zestaw jest gotowy do użycia od razu po wyjęciu z pudełka, nie wymaga specjalnego szkolenia. Dostosowuje się do poziomu sprawności i może być wprowadzany nawet u osób, które mają niewielką lub prawie zerową mobilność.

Po założeniu na dłoń MusicGlove można grać w prostą grę komputerową opartą na odtwarzanej muzyce, wymagającą precyzyjnych ruchów palcami. Jak informuje producent rękawica poprawia funkcję ręki już w ciągu 2 tygodni.

– To jest nieprawda, że można coś osiągnąć przez rok, dwa po udarze, a potem już nie. Cały czas trzeba się rehabilitować. Ja przynajmniej mam tak, że cały czas się poprawiam – mówi Tomasz. – Jedyna droga, jaka jest pewna, to jeżeli nic nie będziesz robił, to na pewno nic nie osiągniesz – dodaje.

– Ja po sobie widzę, że warto. Najpierw byłem osobą leżącą, potem siedzącą, potem jeżdżącą na wózku, chodzącą o kiju. Dziś chodzę. Doszedłem do tego dzięki zawzięciu, zacięciu się i rehabilitacji – mówi Jarosław.

Założyciele UdarRehab dodają, że prowadzenie firmy daje im ogromną satysfakcję i życiowy cel.  – Oprócz tego, że chcemy pomóc sobie, to przy okazji możemy pomóc innym ludziom – mówią.

WAŻNE: na urządzenia sprzedawane przez UdarRehab można dostać dofinansowanie (nawet 90%) z PCPR lub MOPS / OPS. Informacja znajduje się na stronie:  https://udarrehab.pl/pl/content/9-Dofinansowanie

Więcej informacji o firmie znajdziesz na stronie:  https://udarrehab.pl/pl/

Pobierając ten darmowy poradnik zgadzasz się na otrzymywanie newslettera. Będziemy Cię informować o nowych artykułach, wywiadach i spotkaniach online z osobami, które przeżyły udar. Dzięki temu nie ominie Cię wartościowa rozmowa z ekspertem czy informacja na temat ważnych zmian związanych z lekami, czy rehabilitacją.

Przeczytaj również…