24 czerwca (sobota) listopada w Gabinecie Rehabilitacji i Terapii Fizjo Activ w Poznaniu odbędą się kolejne bezpłatne warsztaty “Udar, uraz mózgu. Co dalej?”. Wydarzenie to jest dedykowane osobom po udarze oraz ich opiekunom.
Pomysłodawcą i organizatorem warsztatów jest Andrzej Leśniowski, fizjoterapeuta i Dyplomowany Terapeuta PNF, który stale dokształca się w kwestii problemów neurologicznych oraz terapii alternatywnych, takich jak np. Bobath dla dorosłych (w stopniu zaawansowanym), które przynoszą rewelacyjne efekty w leczeniu osób z różnorakimi uszkodzeniami centralnego układu nerwowego.
Leśniowski zajmuje się, m.in. osobami po udarach i urazach mózgu, cierpiącymi na chorobę Parkinsona, mózgowe porażenie dziecięce, ADHD, stwardnienie rozsiane i zanikowe boczne, autyzm oraz inne choroby o podłożu neurologicznym. Pracując z pacjentami stosuje metodę PNF, terapię Bobath dla dorosłych, terapię czaszkowo-krzyżową Upladgera czy Kinesiology Taping. W przyszłości planuje poszerzyć ofertę warsztatów o konsultacje ze specjalistami, których wiedza neurologiczna wiąże się z innymi dziedzinami, np. lingwistyką czy dietetyką.
W trakcie warsztatów będzie można, dowiedzieć się m.in., jak prawidłowo podnosić, przenosić i układać chorego, poznać metody terapii znacznie skuteczniejsze od tradycyjnego modelu oraz usłyszeć wiele praktycznych porad głównie na temat pielęgnacji i fizjoterapii osób w fazie ostrej, czyli krótko po udarze, kiedy odpowiednia opieka jest szczególnie ważna i znacząco wpływa na rokowania oraz przyszłość pacjenta. Możliwa będzie również konsultacja indywidualna.
– Świetną metodą jest m.in. terapia Bobath dla dorosłych, kierowana typowo do osób z uszkodzeniami mózgu. Zarówno osoby po udarach, jak i urazach czaszkowych, np. guzach mózgu, mogą z niej korzystać. Głównym założeniem jest stosowanie tej metody przez 24 godziny na dobę, nieustannie, więc konieczne jest zaangażowanie zarówno terapeuty, jak i rodziny chorego – mówi Leśniowski.
Bobath obejmuje nie tylko ćwiczenia, czyli usprawnianie, ale także konkretne pozycje ułożeniowe, m.in. w trakcie snu czy wypoczynku. Żeby metoda była skuteczna, do każdej czynności codziennej należy podchodzić terapeutycznie i to wymaga przeszkolenia osób z najbliższego otoczenia pacjenta. Kluczem do sukcesu jest stosowanie tej terapii przez całą dobę, a w dalszej perspektywie przez całe życie. Oczywiście działania terapeutyczne będą się zmieniać i w miarę poprawy stanu zdrowia można będzie z niektórych zrezygnować, ale chociażby pozycje ułożeniowe powinny być przestrzegane.
Zapisy na warsztaty:
numer tel.: 505 943 411
e-mail: lesniowskiandrzej@wp.pl