Liczba chorych z udarami rośnie!

05/05/2023 | Aktualności

Liczba chorych z udarami wzrasta – ostrzega neurolog prof. dr hab. n. med. Sławomir Michalak z Kliniki Neurologii i Chorób Układu Nerwowego Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Jakie są tego przyczyny?

Prof. dr hab. n. med. Sławomir Michalak, kierownik Zakładu Neurochemii i Neuropatologii Kliniki Neurologii i Chorób Układu Nerwowego Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu w wywiadzie udzielony portalowi neuroaktywacja.pl ostrzega, że liczba osób chorych z udarami – w tym ludzi młodych – rośnie dramatycznie.

Prof. Sławomir Michalak kieruje oddziałem udarowym szpitala uniwersyteckiego w Poznaniu.

– Nasze obserwacje kliniczne w oddziale udarowym wskazują na to, że liczba chorych z udarami wzrasta – mówi prof. Michalak. Poznański Szpital Uniwersytecki w 2022 roku hospitalizował 614 chorych z udarem niedokrwiennym mózgu. Podczas gdy w poprzednich latach średnia wynosiła około 350.

Prof. Michalak podkreśla, że najbardziej niepokojący jest fakt, że zauważalnie wzrasta też liczba udarów u osób młodych.

– Przyczyn tego jest wiele. Wydaje się, że nie bez znaczenia była pandemia COVID-19 – mówi prof. Michalak. I dodaje, że ważnym w jego opinii czynnikiem jest też niewłaściwy tryb życia. – Szczególnie u młodych ludzi znaczenie mają używki: alkohol, papierosy, narkotyki, dopalacze. Te substancje oddziałują na ten element układu nerwowego, który kontroluje ciśnienie tętnicze, a zatem dochodzi do wzrostu ciśnienia tętniczego, rozwoju nadciśnienia no i konsekwencji naczyniowych, którymi może być udar mózgu – mówi prof. Michalak.

OBEJRZYJ CAŁY WYWIAD NA NASZYM KANALE YouTube.

Pobierając ten darmowy poradnik zgadzasz się na otrzymywanie newslettera. Będziemy Cię informować o nowych artykułach, wywiadach i spotkaniach online z osobami, które przeżyły udar. Dzięki temu nie ominie Cię wartościowa rozmowa z ekspertem czy informacja na temat ważnych zmian związanych z lekami, czy rehabilitacją.

Przeczytaj również…