Opieka po udarze, CZ. II. Uruchamianie porażonej nogi i ręki – WIDEO

09/03/2023 | Aktualności

W kolejnej części naszych ćwiczeń dla osób po udarze (leżących), w których wspomaga je opiekun lub rehabilitant, przedstawiamy sposoby na mobilizację porażonej nogi i ręki.

Niedawno pokazywaliśmy Wam, jak pomagać osobie po udarze – leżącej w zachowaniu prawidłowego ułożenia ciała na łóżku.

W tym artykule prezentujemy kolejne dwa odcinki wideo poradnika, w których fizjoterapeuci demonstrują, jak wykonywać ćwiczenia z wykorzystaniem tzw. ruchów kierowanych.

Ruchy kierowane – czyli wykonywane w asyście fizjoterapeuty lub opiekuna stymulują krążenie, zapobiegają przykurczom stawów, rozwijają funkcje neurologiczne w porażonych kończynach, jak czucie ruchu i zapewniają wczesne wsparcie dla pierwszych impulsów ruchowych.

WAŻNE: chory wykonujący ćwiczenia z opiekunem, powinien w miarę możliwości starać się aktywnie wspomagać kierowane ruchy, a także myśleć – wizualizować sobie te ruchy. Jest to szczególnie istotne w sytuacji, gdy dane funkcje nie zostały jeszcze przywrócone.

DBRZE JEŚLI OPIEKUN, który ćwiczy z chorym, udziela mu ustnych wskazówek – głośno i wyraźnie. Opiekun przechodzi od większych do mniejszych stawów, czyli np. od biodra do stopy i od barku do ręki. Tempo ćwiczeń powinno być spokojne, a ruchy powtarzane kilka razy.

WAŻNE: ćwiczenia wykonywane z chorym nie mogą powodować bólu ani być wykonywane z użyciem siły!

ĆWICZENIE: Uruchamianie kończyny dolnej.

ĆWICZENIE: Uruchamianie kończyny górnej.

Pobierając ten darmowy poradnik zgadzasz się na otrzymywanie newslettera. Będziemy Cię informować o nowych artykułach, wywiadach i spotkaniach online z osobami, które przeżyły udar. Dzięki temu nie ominie Cię wartościowa rozmowa z ekspertem czy informacja na temat ważnych zmian związanych z lekami, czy rehabilitacją.

Przeczytaj również…