W Poznaniu w Teatrze Nowym zagrali przedstawienie zatytułowane “Reżyserzy”, poświęcone problematyce chorych z udarem mózgu.
O tym niezwykłym spektaklu, w którym uczestniczą chorzy po udarze mózgu opowiada jego pomysłodawca – prof. dr hab. n. med. Sławomir Michalak, Kierownik Zakładu Neurochemii i Neuropatologii Kliniki Neurologii i Chorób Układu Nerwowego Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.
Profesor Michalak wyjaśnia, że tytuł “Reżyserzy” wziął się z dwóch powodów:
– Po pierwsze dlatego, że wszystkim nam wydaje się, że reżyserujemy, planujemy nasze życie, a udar mózgu jest zdarzeniem, które rujnuje to nasze przekonanie. Ponadto dwóch wybitnych reżyserów filmowych: Federico Fellini i Luchino Visconti, doznało udaru mózgu. W przypadku Viscontiego, on jeszcze po przebyciu udaru mózgu reżyserował filmy – mówi prof. Michalak. – Chcieliśmy zwrócić uwagę społeczeństwa na tę problematykę i dlatego w przedstawieniu oprócz aktorów, oprócz artystów wystąpiła trójka naszych pacjentów po przebytym udarze niedokrwiennym mózgu. Oni w różnym stopniu wrócili do funkcjonowania, ale na tyle funkcjonowanie było przywrócone, że byli w stanie podjąć ten trud przygotowań, które trwały rok.
Praca w poznańskim Teatrze Nowym zwieńczona była premierą, która miała miejsce 29 października 2024 roku. A trzeciego kwietnia 2025 spektakl zostanie zagrany po raz drugi.
– To było dla nich ogromne przeżycie w takim już ogólnym wymiarze pozytywne, chociaż początek był trudny, ponieważ tekst przedstawienia był oparty na wspomnieniach tych osób, zatem siłą rzeczy, te wspomnienia wróciły do nich i przeżywanie choroby na nowo – mówi prof. Michalak.
Dodaje, że samo przedstawienie ma jednak optymistyczny wydźwięk.
– Chcieliśmy pokazać, że ten wysiłek i trud związany z neurorehabilitacją takich pacjentów w pierwszej fazie po wystąpieniu objawu w udaru mózgu opłaca się, że nasi chorzy wrócili do funkcjonowania, do swoich zajęć, zarówno zawodowych jak i hobbystycznych, bo okazało się, że ci ludzie wybrani przez nas zupełnie przypadkowo (nie prowadziliśmy tutaj jakiejś selekcji), mają nie tylko swoją aktywność zawodową, ale bardzo ciekawe hobby. Znalazła się tam malarka, hodowca egzotycznych roślin, czy osoba śpiewająca. Także to niezwykłe odkrycia dla nas, ale myślę, że też i dla samych pacjentów, dla których przygotowania do przedstawienia były niewątpliwie, taką dość oryginalną, ale jednak formą rehabilitacji – opowiada.
Spektakl zagrany 3 kwietnia ma być zarejestrowane jako film, dzięki czemu będzie mógł dotrzeć do jeszcze większej publiczności.
– Będziemy wykorzystywać przede wszystkim do tego, żeby uświadamiać społeczeństwo, czym jest udar mózgu, wskazywać, jakie są zagrożenia związane z udarem mózgu, jaka jest też profilaktyka.
Prof. Michalak dodaje, że ponieważ przedstawieniu towarzyszy broszura informacyjna na temat czynników ryzyka udaru mózgu i właściwego postępowania, w przypadku udaru. Jest ona adresowana do szeroko pojętego społeczeństwa.