Owoce cytrusowe zapewniają kobietom ochronę przed udarem mózgu. Wśród kobiet zbadanych przez amerykańskich naukowców z Norwich Medical School – University of East Anglia ryzyko udaru było obniżone o 19 procent w przypadku osób spożywających duże ilości cytrusów. Wszystko dzięki flawonoidom mającym działanie przeciwzapalne i wspomagające naczynia krwionośne, witaminie C osłabiającej ryzyko udaru oraz antyoksydantom zawartym w tych owocach. Najlepiej wybierać świeże owoce zamiast soków z dodatkiem cukru.
Trzeba też uważać na grejpfruty niewskazane przy nadciśnieniu. Należy pamiętać, że duże ilości cytrusów mogą zakłócać działanie niektórych leków.
Więcej na ten temat czytaj TUTAJ
Samotność sprzyja udarom mózgu i zawałom serca. Według brytyjskich naukowców ludzie żyjący w samotności są bardziej podatni na udar mózgu i zawał serca. Prawdopodobieństwo ataku serca u takich osób jest o 29 procent wyższe niż u otoczonych rodziną, a zawału aż o 1/3. W związku z tym w Wielkiej Brytanii organizowane są zajęcia aktywizujące dla starszych osób, ponadto samotni emeryci odwiedzają domy spokojnej starości, aby pozostać w kontakcie z ludźmi. Niewykluczone, że osoby z obniżoną odpornością, nadciśnieniem i chorobami serca izolują się społecznie z własnej woli, a brak kontaktów towarzyskich może mieć wpływ na pogłębienie się schorzeń.
Więcej na ten temat czytaj TUTAJ
Powinno się zwiększyć finanse przeznaczane na wczesną rehabilitację. Takiego zdania jest Prof. Maciej Krawczyk, kierownik Zespołu Fizjoterapii w II Klinice Neurologii w Instytucie Psychiatrii i Neurologii w Warszawie, który twierdzi, iż pierwsze pół roku jest decydujące dla przyszłości pacjenta. Intensywna rehabilitacja powinna zacząć się tuż po opuszczeniu oddziału udarowego, aby zmaksymalizować szanse na powrót do sprawności. Niestety w Polsce tylko 13 tys. osób otrzymuje tego typu pomoc, mimo że co roku udaru doznaje około 70 tys. Polaków.
Więcej na ten temat czytaj TUTAJ
Niedostateczna ilość snu zwiększa ryzyko udaru. Nie tylko nadmiar snu jest szkodliwy. Okazuje się, że już tydzień niedostatecznej ilości snu przyczynia się do spadku poziomu cholesterolu HDL i zaburzeń metabolicznych oraz do powstawania stanów zapalnych w organizmie, które mogą skutkować miażdżycą i innymi problemami sercowo-naczyniowymi. Niski poziom HDL jest bezpośrednio związany z nadciśnieniem, udarami, cukrzycą czy chorobami serca.
Więcej na ten temat czytaj TUTAJ
Zaskakujące właściwości herbaty. Piętnastoletnie badania w John Hopkins Hospital w Baltimore wykazały, że osoby spożywające dwie do trzech filiżanek herbaty dziennie mają niższy poziom zwapnienia naczyń krwionośnych oraz mniejsze ryzyko chorób sercowo-naczyniowych, co przekłada się na mniejsze prawdopodobieństwo udaru czy zawału.
Więcej na ten temat czytaj TUTAJ
7 kwietnia 2016 – Światowy Dzień Zdrowia pod znakiem cukrzycy. Tegoroczny Światowy Dzień Zdrowia upamiętniający powstanie Światowej Organizacji Zdrowia poświęcony został tematowi cukrzycy jako powszechnej choroby skutkującej m.in. udarami mózgu, atakami serca, niewydolnością nerek czy amputacją kończyn. WHO planuje zwiększyć świadomość na temat tej choroby, działań profilaktycznych, leczenia oraz opieki, a także ogłosić pierwszy ogólnoświatowy raport opisujący skutki choroby i nawołujący do wzmocnienia systemów ochrony zdrowia w tym względzie.
Więcej na ten temat czytaj TUTAJ
Poniedziałkowe wykłady edukacyjne „Edukacja seniora kluczem do zdrowia”. Interdyscyplinarne Koło Naukowe Geriatrii Collegium Medicum w Bydgoszczy, Uniwersytetu Mikołaja Kopernika organizuje drugą edycję wykładów na temat zdrowia seniorów. 4 kwietnia odbyła się prelekcja na temat rehabilitacji po udarze mózgu. Cykl wykładów trwa do 13 czerwca.
Więcej na ten temat czytaj TUTAJ
Wszelkie niezbędne informacje dotyczące udaru. Krakowski Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II wypuścił czwarty, kwietniowy numer Przewodnika Pacjenta przeznaczony w połowie tematyce udaru mózgu. Zagadnienia poruszane w informatorze to m.in. rozróżnienie na udar niedokrwienny i krwotoczny, objawy czy zalecane metody działania.
Więcej na ten temat czytaj TUTAJ
Czas oczekiwania na rehabilitację w 22. Wojskowym Szpitalu Uzdrowiskowo-Rehabilitacyjnym w Ciechocinku to 20 lat. Pan Robert Wierzbicki, który przeszedł udar 8 lat temu chciał skorzystać z oferowanej w placówce rehabilitacji, ponieważ dotychczasowe zabiegi dobiegły końca. Jego zgłoszenie zostało przyjęte, jednak na swoją kolej musi czekać 20 lat. Warto dodać, że w szpitalu w Ciechocinku oferuje się zabiegi w komorze hiperbarycznej, choć nie o te ubiegał się pacjent.
Więcej na ten temat czytaj TUTAJ