Przegląd publikacji neurologicznych – luty 2016

11/03/2016 | Aktualności

Bakterie z jamy ustnej mogą mieć związek z udarem. Japończycy odkryli, że wśród osób, które dotknął krwotok śródmózgowy ponad 1/4 miała w jamie ustnej bakterie Cnm-pozytywne S. mutans. Bakterie te mogą negatywnie wpływać na osłabione wiekiem i nadciśnieniem naczynia krwionośne. 

Więcej na ten temat czytaj TUTAJ

Seniorzy z depresją bardziej narażeni na udary. Amerykańscy naukowcy przez siedem lat obserwowali 7300 osób w podeszłym wieku. Wyniki badania pokazały, że u osób, które w tym czasie zachorowały na depresję, aż o 75% podniosło się ryzyko problemów sercowo-naczyniowych. 

Na depresję choruje około 350 milionów ludzi na świecie. 

Więcej na ten temat czytaj TUTAJ

Zbadaj poziom cukru – cukrzyca zwiększa ryzyko udaru niedokrwiennego. W Polsce choruje na cukrzycę ponad 2,5 mln osób. Choroba ta jest jednym z czynników powodujących udar. U chorych na cukrzycę typu 2 ryzyko udaru mózgu wzrasta sześciokrotnie, a gdy chorobie tej towarzyszy nadciśnienie, ryzyko jest wyższe aż dwunastokrotnie.

Cukrzyca typu 2 najczęściej prowadzi do udarów u osób po 65 roku życia.

Więcej na ten temat czytaj TUTAJ

Późna ciąża zwiększa ryzyko udaru. Ciąża po czterdziestce naraża kobiety na udar, zarówno niedokrwienny, jak i krwotoczny. Zachorowania mogą wystąpić  w okresie menopauzy. Odkrycia tego dokonali naukowcy z University of Minnesota, którzy przez 12 lat monitorowali stan zdrowia ponad 72 tys. kobiet. U grupy kobiet, które zaszła w ciążę w późniejszym wieku, udar występował częściej, nawet wiele lat po zajściu w ciążę.

Więcej na ten temat czytaj TUTAJ

Kolejne osoby z udarem uratowane – czy to przekona NFZ do refundacji? W Centrum Interwencyjnego Leczenia Udarów Mózgu i Oddziału Neurologii szpitala im. Biziela w Bydgoszczy przed niszczącymi skutkami udaru uratowano 72-latkę. Lekarze wykonali zabieg trombektomii mechanicznej, udrażniając tętnicę mózgową pacjentki. Wcześniej zabiegowi poddano kilka innych osób.  Szpital, który dysponuje odpowiedni sprzętem i kadrą, stara się o refundację zabiegów przez NFZ.

Więcej na ten temat czytaj TUTAJ

Zbyt długi sen może zwiększyć możliwość zachorowania na udar. Badacze z Uniwersytetu w Nowym Jorku wykazali, że spanie powyżej 8 godzin dziennie zwiększa ryzyko udaru aż o 146 procent. Optymalna ilość snu to 7-8 godzin, która zmniejsza ryzyko choroby o 22 procent.

Więcej na ten temat czytaj TUTAJ

Alkohol i kofeina w leczeniu skutków udaru. Kofeinol – połączenie etanolu i kofeiny może pomóc osobom po udarze mózgu. Szczególnie pomocny jest, gdy u chorego występują poudarowe napady drgawkowe. Choć kofeina i alkohol podawane osobno, w dłuższej perspektywie czasowej nie są korzystne dla chorego, ich mieszanka zmniejsza uszkodzenia mózgu bez skutków ubocznych i można ją łączyć z innymi terapiami. 

Mechanizm działania kofeinolu nie jest jeszcze znany.

Więcej na ten temat czytaj TUTAJ

Pobierając ten darmowy poradnik zgadzasz się na otrzymywanie newslettera. Będziemy Cię informować o nowych artykułach, wywiadach i spotkaniach online z osobami, które przeżyły udar. Dzięki temu nie ominie Cię wartościowa rozmowa z ekspertem czy informacja na temat ważnych zmian związanych z lekami, czy rehabilitacją.

Przeczytaj również…