Przegląd publikacji na temat udaru mózgu – styczeń 2016

01/02/2016 | Aktualności

O trombektomii mechanicznej coraz głośniej. Trombektomia mechaniczna, zabieg, w którym poprzez tętnicę udową udrażnia się niedrożną tętnicę mózgową, coraz częściej ratuje życie pacjentom także w Polsce. Tę innowacyjną metodę stosuje m.i.n w Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Lublinie, gdzie pierwszy taki zabieg wykonano rok temu, a do tej pory przeprowadzono ich sześć. Zabieg trwa od 30 do 90 minut, w zależności od powstałych uszkodzeń. Trombektomia mechaniczna wydłuża okres skutecznej pomocy tuż po udarze z 4,5 do 6 godzin. 

Video reportaż o trombektomii mechanicznej zobacz TUTAJ

„Złote godziny rehabilitacji” możliwe także po udarach powtórnych. Plastyczności mózgu ssaków w zakresie rehabilitacji poudarowej dowiodły badania na myszach, które przeprowadzili naukowcy z Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w amerykańskim Baltimore. U myszy laboratoryjnych, które przeszły udar i mimo rehablilitacji nie odzyskały sprawności w łapkach, wywoływano ponowny udar i ponawiano rehabilitację. Efekt był zaskakujący – po kolejnym udarze ponownie powstawało okno czasowe, najskuteczniejsze aby zapobiec skutkom zdarzenia. Po szybko przeprowadzonej rehabilitacji myszy odzyskiwały całkowitą sprawność w łapkach.

Badania są częścią procesu prac nad tym, jak ponownie otworzyć lub wydłużyć okres regeneracji po udarze u ludzi. Szczegółowe wyniki opublikowano w piśmie Neurorehabilitation and Neural Repair.

Więcej o badaniach czytaj TUTAJ


Zimno sprzyja udarom! Spadek temperatury może powodować problemy z funkcjonowaniem układu krążenia i w efekcie doprowadzić do udaru mózgu. Naukowcy z Jena University Hospital w Turyngii przeanalizowali dane 1700 chorych i stwierdzili, że mrozy zwiększają ryzyko wystąpienia udaru aż o 30 proc.

Więcej na ten temat czytaj TUTAJ

Kolejny polski szpital będzie stosował trombektomię mechaniczną. W  Szpitalu Powiatowym w Nysie trwają przygotowania do stosowania nowatorskiej metody leczenia udarów. 

– Trzydzieści procent zabiegów wykonywanych metodą chemiczną, czyli lekiem, który rozpuszcza skrzepy w naczyniu krwionośnym, nie przynosi efektów. I właśnie w takich sytuacjach chcemy dać ludziom szansę, usuwając zatory tak, jak robią to kardiolodzy w przypadku zawału – tłumaczy portalowi nto.pl Norbert Krajczy, dyrektor nyskiego szpitala.

Badania i konsultacje kwalifikujące do zabiegu będą przeprowadzane w szpitalu, a same zabiegi w pracowni hemodynamicznej Polsko-Amerykańskich Klinik Serca. Dyrekcja szpitala zakłada, że pierwsze zabiegi zostaną przeprowadzone w tym roku. Refundacja z NFZ umożliwiłaby przeprowadzenie do 40 zabiegów rocznie.

Więcej na ten temat czytaj TUTAJ

Wkrótce w Europie rozpoczną się badania kliniczne dotyczące poprawy chodzenia po udarze mózgu dzięki zastosowaniu robota. Robot EKSO GT jest już wykorzystywany w rehabilitacji na Oddziale Rehabilitacji Neurologicznej Kliniki Moritz w Niemczech, a efekty terapii są obiecujące. 

Projekt badawczy nazywa się „The MOST Study” i zostanie przeprowadzony przez firmę Ekso Bionics, producenta zrobotyzowanych egzoszkieletów.

Więcej na ten temat czytaj TUTAJ

Pobierając ten darmowy poradnik zgadzasz się na otrzymywanie newslettera. Będziemy Cię informować o nowych artykułach, wywiadach i spotkaniach online z osobami, które przeżyły udar. Dzięki temu nie ominie Cię wartościowa rozmowa z ekspertem czy informacja na temat ważnych zmian związanych z lekami, czy rehabilitacją.

Przeczytaj również…