W kolejnej części naszych ćwiczeń dla osób po udarze (leżących), w których wspomaga je opiekun lub rehabilitant, przedstawiamy sposoby na mobilizację porażonej nogi i ręki.
Niedawno pokazywaliśmy Wam, jak pomagać osobie po udarze – leżącej w zachowaniu prawidłowego ułożenia ciała na łóżku.
W tym artykule prezentujemy kolejne dwa odcinki wideo poradnika, w których fizjoterapeuci demonstrują, jak wykonywać ćwiczenia z wykorzystaniem tzw. ruchów kierowanych.
Ruchy kierowane – czyli wykonywane w asyście fizjoterapeuty lub opiekuna stymulują krążenie, zapobiegają przykurczom stawów, rozwijają funkcje neurologiczne w porażonych kończynach, jak czucie ruchu i zapewniają wczesne wsparcie dla pierwszych impulsów ruchowych.
WAŻNE: chory wykonujący ćwiczenia z opiekunem, powinien w miarę możliwości starać się aktywnie wspomagać kierowane ruchy, a także myśleć – wizualizować sobie te ruchy. Jest to szczególnie istotne w sytuacji, gdy dane funkcje nie zostały jeszcze przywrócone.
DBRZE JEŚLI OPIEKUN, który ćwiczy z chorym, udziela mu ustnych wskazówek – głośno i wyraźnie. Opiekun przechodzi od większych do mniejszych stawów, czyli np. od biodra do stopy i od barku do ręki. Tempo ćwiczeń powinno być spokojne, a ruchy powtarzane kilka razy.
WAŻNE: ćwiczenia wykonywane z chorym nie mogą powodować bólu ani być wykonywane z użyciem siły!
ĆWICZENIE: Uruchamianie kończyny dolnej.