Przegląd publikacji na temat udaru mózgu – grudzień 2015

01/01/2016 | Aktualności

Koreańczyk Hoyoung Ban z Darden School of Business w USA wymyślił inteligentną rękawiczkę (Rapael Smart Glove), która jest stosowana w rehabilitacji udarów mózgu. Pacjent nosi rękawiczkę podczas zwykłych czynności lub ćwiczy z zastosowaniem symulacji video. Skuteczność rehabilitacyjna rękawiczki jest wysoka, więc produkt został wprowadzony na rynek. Wynalazek powstał z potrzeby serca – ojciec i dwóch wujków Hoyoung Bana chorowali na udar i naukowiec postanowił im pomóc.


Więcej o wynalazku czytaj TUTAJ

Warto się ubezpieczyć! Polisy od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) w zakres standardowego ubezpieczenia wliczają także udar. Warto poznać warunki tych ubezpieczeń, bo nie dla każdego są one takie same. Najważniejszym kryterium jest wiek – za górną granicę uznaje się 55 rok życia, bo wtedy ryzyko udaru znacznie wzrasta. Jeśli natomiast wykupimy polisę od NNW wcześniej, będziemy chronieni ubezpieczeniem także w późniejszych latach życia. Wypłata odszkodowania odbywa się po dostarczeniu dokumentacji medycznej. Do wypłaty odszkodowania dochodzi także po śmierci chorego, jeśli ten w polisie wskazał osobę upoważnioną.

Więcej o ubezpieczeniach czytaj TUTAJ

Niewiedza sprawia, że za późno dzwonimy po pogotowie

Szanse na uratowanie osoby, której przytrafił się udar są największe w czasie 4,5 godzin od chwili wystąpienia objawów. Tylko te kilka godzin mają lekarze aby podać lek trombolityczny ratujący życie i sprawność. Niestety, wciąż zwlekamy z poinformowaniem służby zdrowia o niepokojących objawach. Główną przyczyną tego stanu jest brak ich znajomości.

– Obecnie największą przeszkodą na drodze do skutecznego leczenia udarów mózgu w Polsce jest to, że ludzie nie znają objawów udaru – wyjaśnia portalowi rynekzdrowia.pl Dr Włodzimierz Dłużyński z III Szpitala Miejskiego im. Karola Jonschera w Łodzi oraz prezes Fundacji Udaru Mózgu (FUM).

Fundacja Udaru Mózgu radzi, aby zapamiętać przynajmniej najbardziej charakterystyczne objawy. Może w tym pomóc metoda skojarzeniowa ze słowem CZAS:

C – cięższa kończyna (niedowład ręki lub nogi)

Z – zaburzenia widzenia

A – asymetria twarzy

S – spowolniona mowa (również bełkotliwa)

Więcej informacji na stronie rynekzdrowia.pl

Pobierając ten darmowy poradnik zgadzasz się na otrzymywanie newslettera. Będziemy Cię informować o nowych artykułach, wywiadach i spotkaniach online z osobami, które przeżyły udar. Dzięki temu nie ominie Cię wartościowa rozmowa z ekspertem czy informacja na temat ważnych zmian związanych z lekami, czy rehabilitacją.

Przeczytaj również…