Zmień swoje myślenie

01/03/2015 | Aktualności

Jedną z ważniejszych form rehabilitacji poudarowej powinna być nauka o tym, jak myśli wpływają na zdrowie i samopoczucie człowieka.

Naukowcy z Uniwersytetu w Wisconsin pod przewodnictwem Bruce’a Liptona, który przez kilkanaście lat badał wpływ czynników zewnętrznych na funkcjonowanie mózgu, udowodnili, że odebrane z zewnątrz sygnały mózg filtruje przez proces postrzegania. Innymi słowy, to co nas spotyka jest widziane przez pryzmat naszych doświadczeń i przekonań. Kluczowa w tym odkryciu jest rola przekonań, ponieważ można na nie wpłynąć i je kształtować i w tym Bruce Lipton widzi ogromny potencjał wpływania na jakość swojego życia.

Pozytywne nastawienie, emocje, które nas wspierają, spokojne myślenie o przyszłości – naukowcy udowodnili, że możemy to kształtować dzięki aktywności kory przedczołowej mózgu, o której można powiedzieć, że jest źródłem wolnej woli. Dzięki niej możemy planować swoją przyszłość i to jak chcemy ją postrzegać.

Podobne badania, potwierdzające udział kory przedczołowej w reagowaniu na nagłe wydarzenia, przeprowadzili naukowcy z University of Wisconsin-Madison pod wodzą dr. Richarda Davidsona. Wyniki pracy naukowej doprowadziły ich do stwierdzenia, że pozytywne emocje i optymistyczne myślenie wzmacnia odporność, chroni przed chorobami i ułatwia proces leczenia.

Zmiana myślenia po przebytym udarze mózgu jest ogromnie trudna, ale nie jest niemożliwa, a może mieć znaczący wpływ na proces leczenia. Nie chodzi o nagłe uzdrowienie, bo trzeba myśleć realistycznie, ale o poprawę funkcjonowania w życiu, o odbudowanie siły fizycznej i psychicznej i jak najlepsze radzenie sobie w świecie, pomimo ograniczeń choroby.

Pobierając ten darmowy poradnik zgadzasz się na otrzymywanie newslettera. Będziemy Cię informować o nowych artykułach, wywiadach i spotkaniach online z osobami, które przeżyły udar. Dzięki temu nie ominie Cię wartościowa rozmowa z ekspertem czy informacja na temat ważnych zmian związanych z lekami, czy rehabilitacją.

Przeczytaj również…