Śpiewaj pod prysznicem! To dobre dla mózgu

23/09/2020 | Aktualności

Zapraszamy do obejrzenia wywiadu z dr hab. n. m. Alicją Bratkowską-Śniatkowską, w którym opowiada o niedocenianej roli dźwięków i muzykoterapii w stymulacji neurologicznej. Nie tylko muzyka poważna, ale też śpiew ptaków, śpiew pod prysznicem, i słuchanie ulubionych rytmów muzycznych, bardzo pozytywnie wpływają na mózg.

Dotyczy to zarówno ludzi zdrowych, jak i pacjentów, którzy doznali urazu mózgu, czy udaru. 

– Powinno się śpiewać, nawet gdzieś tam pod prysznicem, słuchać muzyki, odtwarzać ją. To ma istotne znacznie – mówi dr Bratkowska-Śniatkowska. Opowiada, że zrobiono badania, w których porównano muzyków klasycznych jazzowych i rockowych. Okazało się, że najbardziej „świeciły” mózgi muzyków jazzowych, bo oni grając muszą często tworzyć coś zupełnie na nowo, muszą być bardzo kreatywni tu i teraz. Rezonans funkcjonalny wykazał, że inaczej pracują mózgi muzyków, którzy dużo ćwiczą przed próbami i tych, którzy ćwiczą mniej.

Dr Bratkowska-Śniatkowska opowiada też o Maxie Richterze i jego ośmiogodzinnej płycie Sleep, na której kompozycje są skorelowane z rytmami snu REMi NREM. Dodaje, że jeśli chcemy poprawić kondycję swojego mózgu poprzez słuchanie muzyki, nie musimy ograniczać się tylko do jednego, konkretnego gatunku muzycznego. Najważniejsze jest, żeby słuchać tego, co się lubi. Dlatego pacjenci, którzy przed urazem mózgu słuchali rocka, czy rapu, właśnie przy tych ulubionych rytmach i brzmieniach będą się najszybciej regenerowali.

Dr hab. n. med. Alicja Bartkowska-Śniatkowska ukończyła specjalizację w zakresie anestezjologii i intensywnej terapii oraz medycyny ratunkowej. Pracuje na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu i jest kierownikiem Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii Pediatrycznej. Napisała ponad 200 prac i publikacji naukowych w czasopismach polskich i zagranicznych. Jest nauczycielem akademickim studentów Wydziału Lekarskiego oraz English Division w UMP od 1994 roku, wykładowcą i członkiem Komisji Egzaminacyjnej Centrum Medycznego Kształcenia Podyplopmowego, Centrum Egzaminów Medycznych, Commitee for European Education in Anaesthesiology oraz m.in. członkiem zespołów eksperckich opracowujących polskie zalecenia i rekomendacje naukowe w zakresie anestezjologii i intensywnej terapii dziecięcej.

W 2006 r. założyła działającą do dzisiaj Fundację Intensywnej Terapii Dziecięcej (Fundację ITD), której nazwa jest przesłaniem dla krytycznie chorych dzieci, które dostają szansę na dalsze życie.

Pobierając ten darmowy poradnik zgadzasz się na otrzymywanie newslettera. Będziemy Cię informować o nowych artykułach, wywiadach i spotkaniach online z osobami, które przeżyły udar. Dzięki temu nie ominie Cię wartościowa rozmowa z ekspertem czy informacja na temat ważnych zmian związanych z lekami, czy rehabilitacją.

Przeczytaj również…